W dniu 14 listopada, uczniowie klasy 3a oraz grupa geograficzna uczniów z klas: 2a i 2c wraz z opiekunami: Agnieszką Buczak, Edytą Kwiecień i Łukaszem Łuszczyńskim, udali się na jednodniowy, bogaty tematycznie wyjazd edukacyjny. Program obejmował: obejrzenie sztuki teatralnej, zwiedzanie miasta Chęciny wraz z ruinami pobliskiego zamku królewskiego, a także zajęcia praktyczno-terenowe z zagadnień geografii fizycznej.
Na początku - coś dla ducha. Jako widzowie uczestniczyliśmy w inscenizacji drugiej i trzeciej części „Dziadów” – Adama Mickiewicza, w interpretacji bielskiego teatru Bohema. Spektakl odbył się w kieleckim, Wojewódzkim Domu Kultury.
Następnie – coś dla ciała – dłuższa przerwa na porządne posilenie się w kieleckiej Galerii Echo. Potem czekały nas kolejne atrakcje. Grupa uczniów klasy 3a, pod opieką wychowawczyni, pojechała do Chęcin, gdzie - słuchając opowieści przewodnika - poznała historię górującego nad miastem zamku, z którego dziś ostały się jedynie malownicze ruiny. W zamkowej zbrojowni co odważniejsi mogli przymierzyć prawdziwą, rycerską zbroję. Następnie spacer po chęcińskim rynku, w otoczeniu ciekawych, miejskich kamieniczek. W tym czasie grupa geograficzna wybrała się na zwiedzanie pobliskiej Jaskini Raj. Urzekły nas fantazyjne wzory, malowane przez jaskiniowe nacieki, zachwycił nietoperz, towarzyszący przez chwilę, zainteresował także (i nieco przestraszył) najbardziej jadowity pająk, jakiego możemy w Polsce spotkać - sieciarz jaskiniowy, którego oglądaliśmy wychodząc z podziemnego korytarza.
Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, gdzie wzięliśmy udział w mini-warsztatach, poświęconym zagadnieniom mineralogii i petrografii. Wróciliśmy wieczorem, ubogaceni w nowe, ciekawe doświadczenia.
Relacja: Łukasz Łuszczyński
Zdjęcia: Sebastian Bil (3a), Adam Garbaś (2c)
|