15 listopada 2018 r. w naszym Liceum odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Wzięli w nim udział dyrekcja, zaproszeni goście, grono pedagogiczne i uczniowie całej szkoły. Również w tym dniu świętowaliśmy 50-lecie nadania imienia Marii Curie-Skłodowskiej naszej szkole i wręczenia sztandaru.
Przedstawiciele klas drugich przedstawili historię i okoliczności nadania imienia patronki i sztandaru, które miało miejsce 28 kwietnia 1968 roku. Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest koloru czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość pokonywania przeszkód i trudności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Dyrektor szkoły pan Włodzimierz Kruszyński powitał zaproszonych gości i wygłosił przemówienie o znaczeniu sztandaru szkolnego. Podkreślił, ze sztandar jest symbolem szkoły i znakiem tożsamości, łączy społeczność szkolną. Odniósł się również do tekstu przyrzeczenia mówiąc, że słowa w nim zawarte są podniosłe i zobowiązujące. Życzył uczniom dotrzymania danego przyrzeczenia oraz wysokich wyników w nauce, rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień oraz wytrwałości w pokonywaniu trudności jakie zdarzy się im napotkać.
Zwrócił się również do klas pierwszych, przedstawiając cel i sens ślubowania. Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Belska. Życzyła wszystkim uczniom powodzenia i licznych sukcesów w nauce. Uczennica klasy pierwszej Nikola Wróbel wspomniała o wyznawanych wartościach, wykonując piosenkę „Modlitwa”.
Nastąpiło ślubowanie. Delegacja złożona z przewodniczących klas pierwszych (klasy Ia - Emilia Kozioł, klasy Ib - Magda Rogala i klasy Ic - Karolina Bałaga) wraz z pozostałymi uczniami złożyła przysięgę na sztandar Szkoły. Po przyrzeczeniu i wyprowadzeniu sztandaru nastąpiła część artystyczna.
Uczniowie klasy Ia przedstawili wiele interesujących faktów o dwukrotnej noblistce - Marii Curie-Skłodowskiej. Następnie Emilia Kozioł zaśpiewała utwór „Prośba” autorstwa Zbigniewa Herberta, a Emil Gajosiński przedstawił utwór Tadeusza Różewicza „Oblicze Ojczyzny”. Kolejną atrakcją był konkurs wiedzy o patronce szkoły, w którym wzięło udział 9 uczniów klas pierwszych. Każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na trzy pytania. Do finału dotarło czterech uczestników. Konkurs wiedzy o patronce wygrała uczennica klasy Ic Klaudia Buras. Następnie przedstawicielki klas pierwszych wcieliły się w postać Marii Curie-Skłodowskiej - patronki szkoły. Zwyciężyło najlepsze odtworzenie stroju i wyglądu Marii Curie-Skłodowskiej wykonane przez uczennicę klasy Ia Monikę Czosnek.
Na zakończenie spotkania rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny "Wakacje zatrzymane w kadrze", który zorganizował p. Łukasz Łuszczyński. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczył dyrektor Kruszyński, gratulując udziału i pasji fotograficznej. Więcej na temat konkursu piszemy w
dedykowanej relacji.
Podsumowując uroczystość dyrektor podziękował nauczycielom obecnie pracującym w szkole, emerytowanym dyrektorom i nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie w pomnażaniu dorobku szkoły, za budowanie dobrego wizerunku szkoły. Stwierdził, że uczniowie swoją pracą, nauką i właściwa postawą zasłużyli na to aby nosić sztandar i imię Marii Curie-Skłodowskiej. Dyrektor podziękował także wychowawcom klas pierwszych Katarzynie Najman, Marioli Czarny i Annie Adamusik za piękne przygotowanie uroczystości.
Relacja: Anna Adamusik i Klaudia Buras (1c)
Fotografie: Andrzej Kocerba