Nawigacja
e-dziennik Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2018-09-22: XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy
WycieczkaW sobotni poranek, 22 września, grupa naszych licealistów wraz z opiekunami oraz innymi uczestnikami, wyruszyła autokarem do Łagowa, aby stamtąd rozpocząć wędrówkę trasą XIX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2018”. Tegorocznemu pielgrzymowaniu przyświecało hasło przewodnie: „Krzyż stał się nam bramą”.
Z Kazimierzy Wielkiej wyjeżdżaliśmy w towarzystwie deszczu, który jakby specjalnie na tę okazję ustał po dojechaniu naszej grupy na miejsce wymarszu.
Na początku - spotkanie organizacyjne w Kościele parafialnym przy łagowskim rynku. Zapoznaliśmy przewodników, do których zadania należało prowadzenie nas oraz czuwanie nad naszym bezpieczeństwem podczas kilkugodzinnej pieszej wędrówki. Zostaliśmy zaznajomieni z ważniejszymi wydarzeniami w historii świątyni oraz - po krótce - z samym miastem Łagów.

I wreszcie – czas na wymarsz. W towarzystwie innych grup, wyruszyliśmy na liczącą 15 km trasę o nazwie „Rudna”, wiodącą nas od południa na główne pasmo Gór Świętokrzyskich – Łysogóry.
Pielgrzymkowy Rajd w swym zamyśle ma sprzyjać wyciszeniu, „oderwaniu” od codziennych spraw, kontemplacji, w tym również piękna otaczającej nas przyrody. Sprzyjała temu z pewnością wytyczona trasa – przebiegająca wśród pól z przydrożnymi kapliczkami, czy w dużej części leśnymi ostępami. Mogliśmy też wejść do jaskini, czy przejść przez Płucki, gdzie - jak donosi Informator tegorocznego Rajdu - dawniej płukano rudy metali, wydobywane z orudowanych wodami termalnymi lejów krasowych.
Po około czterech godzinach wędrowania osiągnęliśmy Święty Krzyż – Łysą Górę, drugi co do wielkości szczyt po Łysicy. Godzinna przerwa na dobre posilenie się. Zwieńczeniem spotkania była uroczysta Msza święta na podklasztornych błoniach.

Wyjazd został zorganizowany przez Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kazimierzy Wielkiej i księdza Marcina Bączka.

Relacja: Łukasz Łuszczyński
Fotografie: Andrzej Sochacki (zdjęcia 1-7 - dziękujemy za udostępnienie) i Łukasz Łuszczyński (zdjęcia 8-22)

[fotoreportaż]

Admin dnia 24.09.2018 Drukuj
Imieniny obchodzą
Roman, Ludomir, Makary
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2021 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.115s
Content