Nawigacja
e-dziennik Harmonogram Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Dokumenty szkolne Dyżury nauczycieli Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Rada Rodziców Ubezpieczenie Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości Deklaracja dostępności
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Doradztwo zawodowe Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2017-09-29: Małopolska Noc Naukowców (1)
WydarzeniaNa Małopolskiej Nocy Naukowców nie mogła zabraknąć uczniów 3 klasy mat-fiz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej. Dzięki uporczywym staraniom Pani Wicedyrektor Joanny Wrzesień 29 września w piątek, wspólnie i wraz z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Kruszyńskim udaliśmy się do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, ciekawych wykładów, doświadczeń i prezentacji, oczywiście o tematyce fizycznej.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było obejrzenie prototypu teleskopu Czerenkowa. Ze względu na wczesną porę dnia nie mogliśmy zaobserwować jego działania, ale poznaliśmy jego historię oraz zastosowanie w astrofizyce. Następnie udaliśmy się do pracowni, gdzie mogliśmy przyglądać się pracy drukarek 3D, które rewolucjonizują dzisiejszy świat. Kolejny etap wyjazdu był równie ekscytujący, dotyczył stricte fizyki jądrowej, a mianowicie pracy akceleratorów. Mieliśmy możliwość uczestnictwa w wideo rozmowie z naukowcem pracującym przy największej maszynie na świecie w CERN, Szwajcaria. Mogliśmy dzięki temu zobaczyć fragment Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), poznać jego wewnętrzną budową, zrozumieć działanie maszyny oraz poznać cel doświadczeń prowadzonych w ośrodku badawczym. W dalszej części uczestniczyliśmy również w prezentacji dotyczącej promieniowania rentgenowskiego, jego zastosowania w radiologii oraz znaczenia metod obrazowania w różnych badaniach medycznych. Oprócz tego poznaliśmy szkodliwe skutki promieniowania jonizującego, którego działania niestety nie możemy w pełni wyeliminować, a jego nadmiar może skutkować nawet obumieraniem komórek i śmiercią całego organizmu. Przekonaliśmy się, iż mimo, na co dzień nie odczuwamy wpływu promieniowania na nasze życie, to jesteśmy nieustannie na nie poddani. Ponadto uczestniczyliśmy w ciekawej prezentacji na temat reakcji termojądrowej, która w przyszłości może stać się głównym źródłem energii dla całej ludzkości. Na własne oczy zobaczyliśmy również, co prawda mniejszych rozmiarów, ale funkcjonujący reaktor termojądrowy (Plasma Focus), wykorzystywany do badań w Instytucie. Na koniec mieliśmy okazję poznać działanie innych zaawansowanych urządzeń znajdujących się na terenie placówki, których działanie oparte jest na prawach fizyki, a także zobaczyć gdzie opracowuje się dane kliniczne, przygotowuje plany terapii, a także pozycjonuje i napromieniowuje pacjentów - Prezentacja Stanowiska Terapii Oka, Stanowiska Gantry, Stanowiska Tomografu Komputerowego wraz ze stanowiskami pozycjonowania pacjenta oraz hali eksperymentalnej służącej do badań z fizyki i nauk pokrewnych. Urządzenia te są nieocenione w rozwoju przede wszystkim medycyny i zwalczaniu dotąd nieuleczalnych chorób.
Nasza wycieczka nie zakończyła się jednak w IFJ PAN. Noc Naukowców kontynuowaliśmy na jednym z oddziałów Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Tam uczestniczyliśmy w fascynujących wykładach i pokazach doświadczalnych na temat lewitacji magnetycznej z wykorzystaniem zjawiska nadprzewodnictwa, robotyki oraz wyładowań elektrostatycznych.
Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z umysłami pełnymi nowych wiadomości oraz ciekawostek. Wydarzenie to pozwoliło nam poznać wpływ i zastosowanie praw fizyki w codziennym życiu. Nauka ta otacza nas zewsząd a jej znaczenie w rozwoju naszego świata jest nieocenione, o czym sami mogliśmy się przekonać. Uważam, że wszyscy z chęcią wybraliby się ponownie na taki wyjazd.
Relacja: Zuzanna Durbacz 3a [fotoreportaż]

Admin dnia 01.10.2017 Drukuj
Imieniny obchodzą
Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2021 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.101s
Content