W środę, 26 kwietnia grupa uczniów klasy 2d pod opieką Łukasza Łuszczyńskiego, wyjechała na zaproszenie Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, na centralne obchody „Ogólnopolskiego Dnia Geografa” do Kielc. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: „Zrozumieć Ziemię”.
Po zarejestrowaniu naszej obecności, wysłuchaliśmy powitania, które skierowali do nas Organizatorzy spotkania. W słowie wstępnym zwrócono uwagę na doniosłą geografii – nauki pozwalającej w sposób wszechstronny rozwijać wiedzę o otaczającym nas świecie.
Zasiadając w fotelach uczelnianej auli, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci tego kierunku kształcenia, słuchając ciekawych wykładów nt. „Francja jakiej nie znacie” – o nieco innym spojrzeniu na ten zachodnioeuropejski kraj, czy „Niemi świadkowie epoki lodowcowej” – rzecz o reliktach plejstocenu.
Następnie udaliśmy się do Centrum Geoedukacji, by uczestniczyć w warsztatach geologicznych zorganizowanych przez Geopark Kielce. Podczas zajęć warsztatowych z mineralogii p.t.: „Co kryją minerały i skały?” badaliśmy cechy makroskopowe przykładowych minerałów: określaliśmy barwę, przeźroczystość, twardość, rysę. Przednia zabawa ale i nauka – poczuliśmy się jak prawdziwi badacze skał i minerałów.
Niemałych emocji dostarczyła nam wirtualna podróż w Kapsule Symulatorze 5D – do wnętrza Ziemi. Na powierzchnię powróciliśmy… wyrzuceni erupcją wulkaniczną…
Odwiedziny Centrum zakończyliśmy miłym wspomnieniem ciekawego oprowadzania nas po realistycznej i interesującej wystawie, obrazującej warunki środowiska i życia w przeszłości naszej planety.
Powrót na teren kampusu uczelni i dalsza część naszego spotkania z geografią to udział w warsztatach tematycznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Geografii UJK: poznawaliśmy zastosowanie GIS – systemów informacji geograficznej wykorzystywanych w wizualizacji terenu, a także zorganizowano nam zajęcia w planetarium.
Pełni pozytywnych wrażeń ze spotkania, czego nie zepsuła nam niesprzyjająca pogoda, wróciliśmy do domu. [
fotoreportaż]