Już po raz drugi Młodzieżowy Klub Hades działający przy Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzy Wielkiej zaprosił uczniów gimnazjów do zmagań wokalnych i recytatorskich. II Festiwal Piosenki i Poezji Miłosnej dla Gimnazjalistów odbył się dnia 17 lutego 2017 r. Patronat na konkursem objął Starosta Powiatu Kazimierskiego Pan Jan Nowak, który ufundował też część nagród.
Na zaproszenie odpowiedziało, zgłaszając się do konkursu, siedmioro wokalistów i sześcioro recytatorów z sześciu okolicznych gimnazjów: z Opatowca, Topoli, Wielgusa, Cieszków, Kazimierzy Wielkiej oraz Ostrowa.
Inauguracji festiwalu dokonał Pan Dyrektor Włodzimierz Kruszyński, serdecznie witając młodych artystów, a szczególnie tych, którzy występowali w „Hadesie” po raz pierwszy. Życzył również udanych występów, żeby „jury miało trudności w wyłonieniu zwycięzców”.
I jak dla wielu poetów, kompozytorów, malarzy i innych artystów miłość od wieków była inspiracją do tworzenia wybitnych dzieł, tak dla uczestników konkursu była inspiracją do zaprezentowania własnej interpretacji starannie wybranych wierszy i piosenek.
Słowa Pana Dyrektora okazały się prorocze – młodzież zaprezentowała wysoki poziom zarówno w recytacji, jak i w popisach wokalnych, a jurorzy: Beata Niebylicka, Agnieszka Buczak – nauczycielki LO i Ireneusz Górski – muzyk z Kazimierskiego Ośrodka Kultury mieli trudny orzech do zgryzienia przy ocenie występów.
Oczekiwanie na werdykt jury wypełniły występy uczennic LO oraz poczęstunek w kawiarence.
Grand Prix w kategorii Piosenka otrzymała Natalia Przytuła z Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej za niezwykle trudną piosenkę „Almost is never enough”.
Miejsce pierwsze zdobyły, występujące po raz drugi w Festiwalu siostry Emilia i Nikola Kozioł z Gimnazjum w Opatowcu, wdzięcznie śpiewając na głosy piosenkę „Nadzieja”. „Bardzo lubimy atmosferę panującą w LO i w Hadesie, cieszą nas nagrody w konkursie. Występujemy też gościnnie w różnych programach hadesowych i zawsze czujemy się mile widziane i docenione przez publiczność” – mówią laureatki wielu konkursów, siostry równie utytułowanej uczennicy kazimierskiego LO, Klaudii.
Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Radosz z Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej, która brawurowo wykonała utwór „Kiedyś byłam różą”.
„W ostatniej chwili zgłosiłam moje uczennice, piosenki umiały już wcześniej i akurat pasowały one do tematyki konkursu” – mówi opiekunka Natalii i Oli, pani Urszula Góra, ciesząc się z sukcesu swoich podopiecznych.
Trzecie miejsce zajęła Martyna Bugaj z Gimnazjum w Wielgusie za balladę „Jesteś mym sercem”.
W kategorii Poezja bezkonkurencyjna była Kinga Oracz z Gimnazjum w Opatowcu, która urzekła jury swoją interpretacją wiersza Juliusza Słowackiego „Przeklęstwo” i zdobyła pierwsze miejsce, poprawiając swój wynik sprzed roku.
„Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w Festiwalu i tę nagrodę. Jest to dla mnie ogromne przeżycie” – mówiła Kinga po ogłoszeniu wyników.
Miejsce drugie zajęła Zofia Olender z Gimnazjum w Ostrowie, stwarzając magiczną atmosferę wierszem „Poranek” Joanny Czajkowskiej.
Trzecie miejsce otrzymał Jakub Dera z Gimnazjum w Wielgusie za „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Wręczenia nagród dokonali Pan Jan Nowak, Starosta Powiatu Kazimierskiego, Pan Włodzimierz Kruszyński, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej oraz jury. Opiekunom uczniów wręczono specjalne podziękowania. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy obdarowani zostali cennymi nagrodami: płytami CD ze składankami najnowszych przebojów, płytami DVD z klasyką filmową, śpiewnikami i tomikami poezji oraz materiałami promocyjnymi Powiatu Kazimierskiego. Pozostali uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne na rok 2017. Pan Starosta pogratulował serdecznie wszystkim uczestnikom i wyraził nadzieję, że zaprezentują swoje talenty w jeszcze wielu konkursach.
Na zakończenie Pan Dyrektor zaprosił wszystkich do udziału w III Festiwalu Piosenki i Poezji Miłosnej oraz na Dzień Otwarty LO w kwietniu.
Szczególne podziękowania otrzymują uczniowie LO zaangażowani w Festiwal:
Oktawia Wrzesień i Hubert Król za prowadzenie Festiwalu
Oliwia Bojko, Maria Chećko i Julia Maj za obsługę recepcji
Magda Żarek i Ola Bulińska za obsługę kawiarenki
Olaf Kapa, Marcin Iwan, Mateusz Nawrocki, Szymon Godzisz i Szymon Lis za obsługę sprzętu nagłaśniającego
Szymon Świeca za fotografie
Patrycja Cieloch, Gabrysia Dąbek, Ola Woźniak, Zuzanna Durbacz i Wiktoria Mazur za projekt i wykonanie dekoracji
Hubert Król za pomoc w przygotowaniu dyplomów
Klaudia Wrzesień, Gabrysia Leśniak i Klaudia Kozioł za występ w czasie Festiwalu
Relacja: Beata Niebylicka [
fotoreportaż]