Nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym „Solidarna Szkoła” prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskie Centrum Solidarności (
http://www.ceo.org.pl/pl/solidarna).
W programie zachęca się uczniów do realizacji ścieżek edukacyjnych: historycznej, nawiązującej do historii „Solidarności” oraz społecznej, w której proponuje się uczniom działania odwołujące się do solidarności społecznej (lokalnej, globalnej).
W ramach realizacji tego programu (ścieżka solidarności społecznej) klasa IIc przygotowała imprezę „Solidarni choć różni”.
Uczniowie chcieli wszystkich przekonać, że „inni” to także my- można się porozumieć, nawzajem sobą życzliwie interesować. Aby komuś pomóc, trzeba go zrozumieć, aby kogoś zrozumieć, trzeba go poznać. A kim są ci inni?
Mówili o ludziach wykluczonych społecznie – bezdomnych, bezrobotnych, osobach chorych, niepełnosprawnych.
Chcieli uświadomić, że z niewiedzy , braku osobistych kontaktów z wyznawcami innej wiary, nieznajomości innych religii wynikają konflikty, pogarda dla wyznawców innych niż katolicka religii.
Poznawali fakty z życia Cyganów, które pozwoliłyby na lepsze poznanie i przełamanie niechęci, jaką wciąż są otaczani.
Grupa uczniów opowiadała o Polskiej Akcji Humanitarnej, jak prowadzi działania na rzecz poprawy dostępu do wody w Sudanie Południowym, o braku wody i tego konsekwencjach.
Wszystkie te informacje były przeplatane piosenkami, wierszami, muzyką i tańcem.
Na koniec wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na poczęstunek w szkolnej kawiarence „Hacjendzie”. Potrawy były przeróżne- ciasta, ciasteczka, sałatki- z różnych regionów, krajów, narodów. Wszystkim wszystko smakowało.
W imprezie uczestniczyły klasy pierwsze i drugie, zaprosili nauczycieli, rodziców, członków lokalnej „Solidarności”.
Impreza bardzo udana. Jeden z gości (P.Kocela) filmował i umieścił na YouTube krótki
filmik.
[
Dokumentacja fotograficzna z wydarzeń w ramach programu]