W Klubie „Hades” rodzi się ciekawa tradycja. 28.02.2014r. odbył się II Festiwal Poezji i Piosenki Miłosnej, organizowany z okazji Walentynek. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 15 uczestników, czworo w kategorii „poezja”, pozostali śpiewali piosenki. I miejsce wśród recytatorów zdobyła Patrycja Niedźwiedź z kl. IId, niezrównana interpretatorka wyznań Maryli Wereszczakówny (tekst M. Hemara), która tym razem z wdziękiem opowiadała o chłopcu, który skradł jej pocałunek i mówił, że ma ochotę „skraść coś więcej” (wiersz A. Asnyka „Bławatek”). Kasia Bawoł i Jagoda Szumilas - dziewczęta z kl. Ic prowadziły dialog o narodzinach miłości (tekst współczesnego poety D. Galińskiego), zaś Paulina Skrzyńska z tej samej klasy wyznawała uczucie i opisywała swojego ukochanego, a wszystko w kolorze szafirowym (K. I. Gałczyński "Szafirowa romanca").
Jury w składzie: dyrektor LO Włodzimierz Kruszyński, wicedyrektor Jadwiga Zieleniewska i Piotr Włodarczyk, absolwent, „hadesiak” miało nie lada kłopot z przyznaniem głównej nagrody („Złotego Amora”) w kategorii „piosenka” – wszyscy uczestnicy byli godni podziwu i zasłużyli na nagrody. Ostatecznie zwyciężyła Nela Nocoń z kl. Ic, która przejmująco zaśpiewała piosenkę z repertuaru Kory pt. "Anioł". Nela swoją interpretacją potrafiła stworzyć wyjątkowy nastrój. Konkurentką dla niej była Klaudia Słupik (IIIb), która wystąpiła z piosenką "Boję się" z musicalu „Romeo i Julia”. Trzecim miejscem podzieliły się Natalia Oleś (Ib) – wielki przebój Beatlesów "Yesterday" i Kasia Marasek (IIb) "Brzydcy" z repertuaru G. Łobaszewskiej. Obu koleżankom akompaniował Sebastian Gaweł z kl. Ib.
Zwrócić uwagę należy na trudny i ambitny repertuar, który wybrali wykonawcy, jak choćby "Na śniadanie" A. Piasecznego (Dawid Domański, IIIA), czy "Kocham cię jak Irlandię" z repertuaru Kobranocki – tej interpretacji podjął się Konrad Nowak z IIc. Jedynym „instrumentalistą” był Jakub Szuba z kl. Ia, który wykonał "Love of my Life" grupy Quenn.
Wieczór prowadziły gospodynie Klubu: Kasia Szafarska i Wiktoria Kosz – obie z kl. IIc. One także zaprojektowały scenografię, którą wykonali uczniowie klasy p. prof. M. Buckiej. Motywem przewodnim były oczywiście – jakżeby inaczej - czerwone serduszka, pikanterii dodawały szablony zmysłowych czerwonych ust.
Nagrody to – wspomniane – Złote Amory (statuetki) oraz tomiki wierszy o tematyce miłosnej, a do tego oryginalne dyplomy autorstwa Kamila Koziary z kl. IIIa. Nie zabrakło oczywiście słodyczy, którymi częstowali się tak wykonawcy, jak i licznie zgromadzona publiczność.
W przerwie, gdy jurorzy udali się na obrady, wystąpiła opiekunka Klubu, p. prof. Beata Niebylicka, która oczarowała publiczność piosenką "Somebody to love", a Patrycja Niedźwiedź przypomniała wspomniany wyżej kabaretowy tekst M. Hemara, w którym doradzała pannom, żeby mówiły chłopcom, a zwłaszcza poetom, „nie”. Wszak dzięki temu, że Maryli Wereszczakówny Mickiewicz nie dopieszczał, literatura polska zyskała wieszcza.
Chłopcy z Ia: Konrad Wypych i Jakub Szuba czuwali nad nagłośnieniem, a chociaż w tej roli byli debiutantami, świetnie dali sobie radę.
Gwiazdy festiwalu fotografowała Paulina Zachariasz z kl. IIIa
Liczymy, że kolejną edycją festiwalu zainteresujemy okoliczne szkoły i Walentynkowy wieczór w Liceum stanie się świętem miłości dla wszystkich młodych ludzi, którzy potrafią pięknie i dowcipnie wielbić Amora wierszem i piosenką.
Relacja: Jadwiga Zieleniewska
Fotografie: Paulina Zachariasz (3a)