"Już poloneza dźwięki brzmią dostojnym rytmem z dawnych lat. Koło mnie dziewczę stań i podaj dłoń..." – takimi słowami uczniowie prowadzący część oficjalną tj. Patrycja Serwa i Mateusz Dębski rozpoczęli bal studniówkowy w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej. Polonezy, każdy z wymyślnymi figurami, przygotowane zostały przez panie profesorki – nauczycielki wych. fiz. Marię Kabat i Magdaleną Bucką.
Pan Dyrektor, Włodzimierz Kruszyński uroczyście powitał przybyłych Gości, a wśród nich: starostę powiatu kazimierskiego, pana Jana Nowaka, wicestarostę pana Michała Buckiego, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Wacława Woźnicę, emerytowanego dyrektora LO – pana Tadeusza Łuszczyńskiego, przewodniczącego Rady Rodziców LO – p. Zbigniewa Percika oraz – oczywiście - wszystkich maturzystów i rodziców – wyjątkowo licznie towarzyszących swoim dzieciom tej niezwyklej nocy. Następnie Dyrektor, podkreślając magię balu studniówkowego, przekazał maturzystom symboliczny klucz do dorosłości, życząc im nie tylko wspanialej zabawy studniówkowej, ale także powodzenia na egzaminie dojrzałości. Podziękował rodzicom i wychowawcom, czyli paniom profesor: Annie Adamusik – kl. IIIa, Joannie Wrzesień – kl. IIIb, Marioli Czarny – kl. IIIc, Agnieszce Sambór – kl. IIId, Agnieszce Lebdzie – IIIe. Szczególnie serdeczne słowa skierował do pań: Iwony Gącik – przewodniczącej Komitetu Studniówkowego oraz Barbary Słupik, która dopilnowała finansowej strony tej wyjątkowej zabawy.
Pan Starosta Jan Nowak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że zawsze z wielką przyjemnością uczestniczy w zabawach studniówkowych w Liceum, ponieważ mają one wyjątkową atmosferę, a najbardziej ubawiło go to, że nie mógł rozpoznać uczniów, których zna prywatnie – takie wytworne, eleganckie były stroje i fryzury! Złożył uczniom, nauczycielom i rodzicom serdeczne życzenia wspaniałej zabawy.
W imieniu wychowawców przemawiała pani prof. Mariola Czarny, która porównała życie uczniów do otwartej księgi – w niej każda strona zapisana jest przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Idąc za myślą Eliota, zwróciła uwagę, by nikt z wychowanków nie stanął bezradnie przed pytaniem Co się stało z mądrością, którą zastąpiła wiedza, co się stało z wiedzą, którą zastąpiła informacja. Doradzała, żeby rozumiejąc wagę informacji, wyprowadzili z niej wiedzę, z tej mądrość – to może dać człowiekowi szczęście!
Pani Iwona Gącik – w imieniu rodziców życzyła uczniom wszystkiego, co najlepsze, odniosła się do ich poczucia odpowiedzialności, dziękowała dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za codzienny trud wychowawczy. Na studniówce w Skłodowskiej nie zabrakło też delegacji uczniowskich z klas II, a w ich imieniu przemawiała Kinga Szwajca z kl. IIb.
Również uczniowie nie pozostali dłużni i poprzez kwiaty (przepiękne storczyki oraz czerwone róże) podziękowali nauczycielom i rodzicom.
Całości części oficjalnej dopełniły świetne występy artystyczne, przygotowane, podobnie jak poetycka narracja konferansjerów, pod kierunkiem pani profesor Agnieszki Sambór. Wystąpili: Patrycja Serwa w piosence Marka Grechuty "Dni, których nie znamy", Marta Wąs w piosence Edyty Geppert "Nie żałuję", Kinga Wilk zaśpiewała piosenkę Magdy Umer "Jeszcze w zielone gramy", a Klaudia Słupik przekonywała wszystkich w imieniu maturzystów, że życie jest piękne (Edyta Geppert "Kocham cię życie"). Wrażenie zrobił przepiękny walc, tańczony przez pięć par: z kl. IIIa wystąpił Jakub Gącik, z kl. IIIb - Kinga Stępień, Adrian Magnes, Kamil Zając, z kl. IIIc – Mateusz Kasperek oraz z kl. IIID - Weronika Góra, Karolina Kłos, Barbara Juszczyk, Karolina Kieca, Łukasz Kula. Taniec przygotowała pani profesor Magdalena Bucka. Część oficjalną zakończył humorystyczny występ przygotowany przez uczniów klasy IIID ("Lokomotywa" - pantomima odzwierciedlająca szkolne "udręki" uczniów). Wystąpili: jako narratorka – Weronika Góra, pani nauczycielka – Justyna Szwajca oraz niesforne uczennice: Barbara Juszczyk, Marta Wąs, Magdalena Karbowniczek i Karolina Kłos.
Potem rozpoczęła się prawdziwa zabawa w stylu "lata dwudzieste, lata trzydzieste".
Sala gimnastyczna na tę noc zamieniła się w ogród i salę balową inspirowaną filmem "Wielki Gatsby", a cytaty z dzieła F.S. Fitzgeralda były na pewno odkrywczą nowością w dekoracjach studniówkowych. Oprawę muzyczną zapewniał zespół REVERS, do którego na moment dołączyli również uzdolnieni muzycznie uczniowie, dedykując piosenki da wychowawców i nauczycieli. Catering zapewniła restauracja JOKER z Koszyc: serwowano nie tylko przepyszne mięsa i sałatki, ale także wymyślne przystawki: szynkę w galarecie, faszerowane pieczarki, egzotyczne owoce, nie zabrakło ciast o wyjątkowych smakach. Dodatkowo rodzice ufundowali maturzystom słodki prezent - tort z wizerunkiem Liceum, który rozkroili przewodniczący klas III (niespodzianka – nowość na studniowce!).
Do północy maturzyści i nauczyciele mieli okazję do wspólnych zdjęć. O północy natomiast uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym ponownie zebrali się na sali gimnastycznej, tym razem na przedstawieniu kabaretowym, ukazującym losy przysłowiowego ucznia Kowalskiego na przełomie lat, zarówno w szkole przed- jak i powojennej. Kabaret - przygotowany przez wychowawczynię klasy humanistycznej – p. prof. Mariolę Czarny podobał się bardzo. Swoistym komentarzem do kabaretowych scenek były tańce - charleston oddający klimat lat trzydziestych oraz taniec współczesny. Oba występy grupy tanecznej (dziewczęta z kl. IIIc i IIIb) wzbudziły owacje widzów. Przygotowane zostały przez panią profesor Marię Kabat.
Po występie zabawa trwała do białego rana, a uczniom pozostało teraz tylko odliczać czas do matury!
Śledzić będziemy losy naszych miss – Pauli Kowalskiej z kl. IIIa, Pauliny Bomby z kl. IIIb, Ewy Buras z IIIc oraz Weroniki Góry z kl. IIId. Dziewczęta zostały wybrane do reprezentowania naszej Szkoły w rankingu „Echa Dnia” – miss studniówki 2014.
Relacja: Jadwiga Zieleniewska
Fotografie: Andrzej Kocerba [
część 1] [
część 2] [
przygotowania]