Nawigacja
e-dziennik Harmonogram Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Dokumenty szkolne Dyżury nauczycieli Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Rada Rodziców Ubezpieczenie Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości Deklaracja dostępności
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Doradztwo zawodowe Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2011-11-15: III Uczniowska Sesja Popularnonaukowa poświęcona Marii Curie-Skłodowskiej
WydarzeniaIII Uczniowska Sesja Popularnonaukowa odbyła się 15 listopada 2011r. i poświęcona była sylwetce patronki naszej szkoły - Marii Curie-Skłodowskiej. Temat sesji: Maria Curie-Skłodowska, kobieta, która zmieniła świat, Patronka Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej.
Obecnych było wielu gości, a spotkanie miało bogaty i interesujący program.

W programie sesji był quiz dla gimnazjalistów, który odbył się o godzinie 10, a jego wyniki utrzymywane były w tajemnicy do momentu oficjalnego ogłoszenia. Przygotowanie i organizacja quizu: Edyta Kwiecień i Wiesław Stefańczyk.
REGULAMIN QUIZU "Życie i dzieło Marii Curie-Skłodowskiej"
I. Cel:
Rok Marii Skłodowskiej-Curie to okazja do przypomnienia sylwetki naszej wielkiej Uczonej, mogącej i dziś służyć za wzór młodym adeptom naukowego poznania. Noblistka pokazała, że w nauce nie ma rzeczy niemożliwych. Dowiodła, że znaczenie mają nie tyle płeć, czy narodowość, co przede wszystkim intelekt, pasja i wytrwałość w dążeniu do postawionego przed sobą celu. Wielokrotnie twierdziła, że nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie. Podkreślając konieczność łączenia badań z rozwiązaniami praktycznymi, była przykładem nowoczesnego myślenia o nauce.
Organizując sesję popularnonaukową pragniemy przybliżyć Państwu postać naszej wspaniałej Patronki. Liczymy, że młodzież zainteresuje się bliżej jej życiem i dokonaniami, a quiz będzie wspaniałą okazją do zweryfikowania swojej wiedzy w tym temacie.

II. Przebieg:
1. 15.11.2011 r. o godz. 10.00 odbędzie się test sprawdzający wiedzę na temat Marii Curie-Skłodowskiej.
2. Test składa się z 25 pytań zamkniętych.
3. Test będzie trwał 45 minut.
4. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymają upominki, a na laureatów czekają nagrody.

III. Przykładowa bibliografia:
1. Biliński, Lucjan - "Z Mazowsza do sławy paryskiego Panteonu", Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Warszawa, 2003;
2. Quinn, Susan – "Życie Marii Curie", Prószyński i s-ka, Warszawa, 1997;
3. Wołczek, Olgierd – "Maria Skłodowska-Curie", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1998;
4. Internet

Gości przybywających do naszego liceum witali: Kinga Wanik, Ewa Lalewicz, Marta Nocoń i Wojciech Belski z 2d. Recepcjoniści rozdawali broszury, programy spotkania i udzielali niezbędnych informacji. Przygotowaniem recepcji kierowała Maria Kabat.
W szczelnie wypełnionej sali teatralnej Klubu Hades zgromadzili się goście: starosta kazimierski pan Jan Nowak, dyrektor PZEAS pan Wojciech Kałat, sekretarz powiatu pan Marek Krupa. Gościem specjalnym Sesji był pan Adam Garnek, artysta rzeźbiarz, autor popiersia Marii Curie-Skłodowskiej stojącego w holu naszej szkoły, absolwent naszego liceum – rocznik 1983. Obecni byli także nauczyciele emeryci: Urszula Kita, Halina Radziszewska i Emilia Molska oraz dyrektorzy Bolesław Malinowski i Tadeusz Łuszczyński. Obecni byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatu kazimierskiego, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej, uczniowie gimnazjów wraz z opiekunami, nauczyciele i uczniowie naszego liceum, a także przedstawiciele prasy.
Kilka minut po godzinie 11 oficjalnego rozpoczęcia Sesji dokonał dyrektor Włodzimierz Kruszyński, serdecznie witając wszystkich obecnych, wyrażając radość ze znakomitej frekwencji.
Spotkanie prowadziła Anna Cencora z klasy 3d.
A oto krótki zapis kolejnych punktów programu:
Uchwałę Sejmu RP z 3 grudnia 2010r. w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie odczytał Bartek Solarz (2c).
Następnie Paulina Kowalska i Adam Czyż z 1a, przedstawili referat ilustrowany pokazem slajdów pt. "Maria Skłodowska-Curie czy Maria Curie-Skłodowska". Nadzór merytoryczny – Jadwiga Zieleniewska.
Prezentację multimedialną nt. patronki Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej przygotowali Jakub Gącik, Adam Czyż i Cezary Krzosa (1a), Alicja Saracka (2d), a wywiad z gościem specjalnym – p. Adamem Garnkiem – przeprowadziła Sara Mętel (2b). Nadzór merytoryczny – Jadwiga Zieleniewska.
Przy okazji wywiadu pani Halina Radziszewska, wychowawczyni p. Adama, przypomniała kilka szczegółów związanych z okolicznościami powstania rzeźby Patronki, zaś dyrektor Tadeusz Łuszczyński dodał, że rzeźba Tadeusza Kościuszki w pracowni historycznej również jest dziełem p. Garnka. Sławny artysta (www.adamgarnek.pl) określił swój styl jako "utopia praktyczna". Na zakończenie wywiadu Gość otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wydawnictwa o Liceum i Powiecie Kazimierskim.
Biografię uczonej w postaci filmu dokumentalnego, ciekawostek i prezentacji fotografii przygotowali: Sabina Baran, Łukasz Przechera i Kamil Sodo (3a). Nadzór merytoryczny – Janina Głogowiecka, współpraca Barbara Litwiniuk.
W antrakcie artystycznym pt. "Młodość Marii Curie-Skłodowskiej" wystąpili: Bartosz Krakowiak (1a), Dominik Trubacz (1d) oraz Sara Mętel, Kinga Oracz, Edyta Gronba i Iza Żurek (2b). Przygotowanie – Mariola Czarny i Agnieszka Sambór.
Prezentację multimedialną "Rodzina Marii Curie-Skłodowskiej" zaprezentowali Adrian Widłak, Paweł Wzorek i Karolina Kozik (3d). Nadzór merytoryczny – Agnieszka Buczak.
Głos zabrał starosta kazimierski, pan Jan Nowak. Podziękował za zorganizowanie Sesji, wskazując wartość sylwetki naszej Patronki, jako znakomitego przykładu dla kolejnych pokoleń.
W tym momencie zaprosiliśmy uczestników Sesji na przerwę. Zaproponowaliśmy również kawę, herbatę i drobne przekąski – kanapki i słodycze. Przy okazji goście obejrzeli wystawę "W starym laboratorium", przygotowaną przez Halinę Poglódek i Joannę Wrzesień.
Po przerwie prezentację "Polon i rad – czyli o trudnej pracy naukowca" przedstawili Mateusz Pater, Ewelina Cieloch i Adam Grudzień (3b). Nadzór merytoryczny – Halina Poglódek.
W drugim antrakcie artystycznym pt. "Maria i Piotr Curie w pracowni", wystąpili Katarzyna Stanek i Magdalena Gołdyn (3a) oraz Michał Szafarski (3d). Przygotowanie – Magdalena Bucka.
O odkryciach naukowych Marii Curie-Skłodowskiej i ich wykorzystaniu w nauce i praktyce poinformowali nas Anna Indelak i Sebastian Bomba (2a). Nadzór merytoryczny nad ich prezentacją sprawowała Joanna Wrzesień.
Kolejny punkt programu był szczególnie miły dla gimnazjalistów biorących udział w quizie wiedzy o Marii Curie-Skłodowskiej. Udział w nim wzięło 10 osób: Aleksandra Dziula i Daniel Kowalski (gimnazjum w Wielgusie), Kinga Nowak i Karolina Grzyb (gimnazjum w Koszycach), Katarzyna Bawoł i Gabriela Galaś (gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej), Klaudia Dąbrowska i Sylwia Antoszek (gimnazjum w Czyżowicach) oraz Maria Gruchała i Kinga Korzec (gimnazjum w Opatowcu). Zwycięzcą quizu okazała się Sylwia Antoszek, zaś kolejne miejsca zajęli Aleksandra Dziula i Daniel Kowalski. Wyróżnienie otrzymała Klaudia Dąbrowska. Laureaci otrzymali dyplomy i drobne upominki, zaś wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami i oczywiście brawami od uczestników spotkania.
W tym momencie głos zabrał dyrektor PZEAS, pan Wojciech Kałat, który podkreślił dużą wartość dzisiejszych wystąpień, referatów i stwierdził, że program warto zaprezentować szerszej publiczności.
Na zakończenie sesji obejrzeliśmy film animowany prezentujący w skrócie życie i osiągnięcia naszej wielkiej noblistki.
Podsumowując spotkanie, zastępca dyrektora, Jadwiga Zieleniewska podziękowała wszystkim za udział. Podkreśliła także, że materiały z Sesji będą wykorzystywane w pracy z młodzieżą na lekcjach wychowawczych i przy innych okolicznościach związanych z naszą wielką Patronką.
III Uczniowską Sesję Popularnonaukową oficjalnie zamknął dyrektor Włodzimierz Kruszyński, jeszcze raz dziękując wszystkim za przybycie. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i zrealizowania Sesji, szczególnie pani wicedyrektor, Jadwidze Zieleniewskiej, która opracowała program i scenariusz Sesji.
Dodatkowe prace przy organizacji i realizacji Sesji:
Przygotowanie zaproszeń: Jadwiga Zieleniewska i Edyta Kwiecień, współpraca: Andrzej Kocerba i Karolina Wzorek (3a). Scenografia i identyfikatory: Barbara Paś. Przygotowanie kawiarenki: Magdalena Bucka, Maria Kabat i Barbara Paś. Obsługa techniczna: Kamil Sodo i Łukasz Przechera (3a). Fotografie: Andrzej Kocerba. Biuletyn zredagowała Jadwiga Zieleniewska, prace komputerowe wykonali Cezary Krzosa i Jakub Gącik z klasy 1a.
[fotoreportaż]

Admin dnia 16.11.2011 Drukuj
Imieniny obchodzą
Flora, Emma, Emilia, Chryzogon, Jan, Aleksander, Roman
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2021 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.101s
Content