Klasy pierwsze prowadzone są według nowego planu nauczania zgodnie z wymaganiami zreformowanego egzaminu dojrzałości.
Zapewniamy naukę na wysokim poziomie, dzięki doświadczonej i wykształconej kadrze nauczycielskiej oraz dobrze urządzonym pracowniom z nowoczesną pracownią komputerową (dostawa lato 2007), cała szkoła pracuje w sieci lokalnej z szybkim łączem internetowym.
Mamy dobrze zaopatrzoną bibliotekę wraz z czytelnią oraz Internetowym Centrum Internetowo-Multimedialnym (dostawa sierpień 2006).
Uczniowie mający problemy z dojazdem mogą mieszkać w Bursie Międzyszkolnej (100 m od szkoły).
Uczeń naszej szkoły może się uczyć następujących języków obcych:
* język angielski
* język niemiecki
* język rosyjski
* język łaciński
Przewidujemy w roku szkolnym 2008/09 naukę w klasach z rozszerzonym zakresem nauczania przedmiotów:
* matematyka, fizyka, informatyka
* biologia, chemia, fizyka
* język polski, historia, wiedza o społeczeństwie
* język angielski, matematyka, geografia
* j. polski, matematyka, historia
Podstawa prawna (wybrane fragmenty)
Zasady rekrutacji na rok szkolny 2008/09
KO.II-421-1/08
Decyzja
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty z dnia 8 lutego 2008 r.
w sprawie zasad, trybu oraz terminów rekrutacji i składania dokumentów do publicznych gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w województwie świętokrzyskim na rok szkolny 2008/2009.
Na podstawie §23 pkt 2, 3, 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004r. Nr 26, poz. 232) ustalam terminy rekrutacji i składania dokumentów oraz warunki naboru do publicznych gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w województwie świętokrzyskim na rok szkolny 2008/2009.
[...]
II. Rekrutacja do publicznych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie gimnazjum.
§2
1.
Kandydaci przy wyborze szkoły mogą równocześnie składać dokumenty do nie więcej niż trzech szkół ponadgimnazjalnych.
2.
Kandydaci, składając dokumenty do wybranej szkoły, posługują się kopiami świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, poświadczonymi przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył.
3.
Szkoła macierzysta nadaje kolejne numery kopiom świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeniom. Na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację „Stwierdzam zgodność z oryginałem”, datę, pieczęć urzędową szkoły (okrągłą) oraz podpis i pieczęć imienną dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby.
[...]
§3
Terminarz rekrutacji i składania dokumentów:
1.
Od 5 maja do 17 czerwca 2008 r. – składanie dokumentów i podań o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży. Dyrektor szkoły przedłuża termin składania dokumentów o przyjęcie do szkoły, jeżeli w szkole zostały wolne miejsca.
2.
Do 23 czerwca 2008 r. do godz. 15.00 – doręczenie przez absolwentów gimnazjów do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży kopii świadectw ukończenia szkoły i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego, poświadczonych przez dyrektora gimnazjum, które ukończył kandydat.
3.
24-25 czerwca 2008 r. – postępowania kwalifikacyjne komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnych według przyjętych w szkołach procedur.
4.
26 czerwca 2008 r. godz. 12.00 - ogłoszenie list kandydatów przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży. O kolejności na liście decyduje liczba uzyskanych punktów.
5.
Do 30 czerwca 2008 r. do godz. 15.00 - kandydaci umieszczeni na listach przyjętych do publicznych szkół są zobowiązani potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole doręczając oryginał świadectwa i oryginał zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Niedoręczenie oryginału świadectwa i zaświadczenia do wybranej szkoły przez kandydata traktowane jest jako jego rezygnacja ze starania się o przyjęcie do wybranej wcześniej szkoły.
6.
1 lipca 2008 r. - godz. 12.00 - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły na podstawie oryginałów świadectw i oryginałów zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego, przedłożonych w szkole.
7.
Do 3 lipca 2008 r. do godz.15.00 – kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do wybranej szkoły, mogą ubiegać się o przyjęcie do innej szkoły, dysponującej wolnymi miejscami składając oryginał świadectwa i oryginał zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Oznacza to, że nie wolno w tych dniach tj. od 1 lipca godz. 12.00 do 3 lipca godz. 15.00 przyjmować kopii tych dokumentów, gdyż kandydat stara się w tym terminie o przyjęcie do jednej szkoły.
8.
4 lipca 2008 r. – godz. 12.00 - ogłoszenie wyników rekrutacji uzupełniającej w szkołach, które w pierwszym terminie nie dokonały pełnego naboru.
9.
Do 29 sierpnia 2008 r. – przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji dla uczniów, którzy z przyczyn losowych bądź zdrowotnych przystąpili do egzaminu gimnazjalnego w dodatkowym terminie 3 i 4 czerwca 2008 r. lub nie zostali przyjęci w terminie uzupełniającym do 4 lipca br.
§4
1.
Przyjmuje się następujący sposób punktacji przy rekrutacji do publicznych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie gimnazjum:
1) egzamin gimnazjalny - maksymalnie 100 punktów (50 pkt za część humanistyczną i 50 pkt za część matematyczno-przyrodniczą)
2) oceny ze świadectwa ukończenia szkoły gimnazjalnej z j. polskiego, matematyki, j. obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego przez szkołę zgodnego z dalszym kierunkiem kształcenia z grupy przedmiotów humanistycznych lub matematyczno-przyrodniczych – maksymalnie 80 punktów.
Przy ustalaniu liczby punktów za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum stosujemy następujące przeliczenia:
celujący - 20 punktów
bardzo dobry - 15 punktów
dobry - 10 punktów
dostateczny - 5 punktów
dopuszczający - 2 punkty
3) inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum – maksymalnie 20 punktów:
a) świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów
b) potwierdzone osiągnięcia – co najmniej na szczeblu wojewódzkim w konkursach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty:
-finaliści jednego konkursu przedmiotowego – 4 punkty
-finaliści dwóch lub więcej konkursów przedmiotowych - 7 punktów
c) potwierdzone osiągnięcia sportowe - maksymalnie 3 punkty (zgodnie z wykazem dyscyplin zawartym w załączniku nr 1):
-na szczeblu powiatowym (rejonowym) – 2 punkty
lub
-co najmniej na szczeblu wojewódzkim – 3 punkty
d) potwierdzone osiągnięcia artystyczne - maksymalnie 3 punkty
-na szczeblu powiatowym (rejonowym) – 2 punkty
lub
-co najmniej na szczeblu wojewódzkim – 3 punkty
e) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu rozumiany jako systematyczna, dobrowolna (co najmniej w okresie półrocznym), udokumentowana działalność wykonywana ochotniczo i bez wynagrodzenia, np. aktywna współpraca z domem dziecka, hospicjum, schroniskiem dla zwierząt, organizacjami charytatywnymi itp. – 2 punkty.
2.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej z jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów, o których mowa w ust. 1.
3.
Konkursami, o których mowa w ust.1, pkt 3 lit. b oraz w ust. 2 są konkursy przedmiotowe dla gimnazjalistów z: języka polskiego, języka angielskiego, języka
niemieckiego, języka rosyjskiego, matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii, historii, informatyki.
4.
Dla absolwentów gimnazjów zwolnionych z egzaminu gimnazjalnego przez Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przy przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych
dla młodzieży bierze się pod uwagę tylko liczbę punktów otrzymanych za oceny ze świadectwa o których mowa w ust. 1 pkt 2 i inne osiągnięcia ucznia wymienione
w ust.1 pkt 3. Uzyskaną w ten sposób liczbę punktów należy pomnożyć przez 2.
[...]
§10
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Janusz Skibiński
Załącznik Nr 1
Lista dyscyplin sportu, w których osiągnięcia kandydatów punktowane są w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (zgodnie z pismem MENiS z dnia 4 kwietnia 2004 r.)
Dyscypliny indywidualne
1. Akrobatyka sportowa
2. Badminton
3. Biathlon
4. Biathlon letni
5. Bieg na orientację
6. Biegi przełajowe
7. Boks
8. Bowling sportowy
9. Brydż sportowy
10. Gimnastyka artystyczna
11. Gimnastyka sportowa
12. Jeździectwo
13. Judo
14. Kajakarstwo
15. Karate tradycyjne
16. Karate WKF
17. Kolarstwo szosowe
18. Kolarstwo torowe
19. Kręglarstwo
20. Lekkoatletyka
21. Łucznictwo
22. Łyżwiarstwo figurowe
23. Łyżwiarstwo szybkie
24. Łyżwiarstwo szybkie - short track
25. Modelarstwo kosmiczne
26. Modelarstwo lotnicze
27. Narciarstwo alpejskie
28. Narciarstwo klasyczne - biegi, skoki, kombinacja norweska
29. Pięciobój nowoczesny
30. Pływanie
31. Pływanie synchroniczne
32. Podnoszenie ciężarów
33. Saneczkarstwo
34. Skoki do wody
35. Snowboard
36. Sport kartingowy
37. Strzelectwo sportowe
38. Szachy
39. Szermierka
40. Taekwon-do ITF
41. Taekwon-do WAF
42. Taniec sportowy
43. Tenis
44. Tenis stołowy
45. Triathlon
46. Wioślarstwo
47. Zapasy styl klasyczny
48. Zapasy styl wolny
49. Żeglarstwo
50. Żeglarstwo lodowe
51. Wspinaczka sportowa
52. Golf
53. Wyścigi psich zaprzęgów
Gry zespołowe:
1. Baseball
2. Hokej na lodzie
3. Hokej na trawie
4. Kajak polo
5. Koszykówka
6. Piłka nożna
7. Piłka ręczna
8. Piłka siatkowa
9. Piłka siatkowa plażowa
10. Piłka wodna
11. Rugby
12. Unihokej
13. Sporty wrotkarskie
Wyznaczanie punktacji za świadectwo ukończenia gimnazjum:
Brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu zgodnego z dalszym kierunkiem kształcenia z grupy przedmiotów humanistycznych lub matematyczno-przyrodniczych (w przypadku 2 lub więcej wybierany jest przedmiot z wyższą oceną), odpowiednio:
- klasa matematyka-fizyka-informatyka: fizyka lub informatyka,
- klasa biologia-chemia-fizyka: biologia, fizyka lub chemia,
- klasa j. polski-historia-wos: historia lub wos,
- klasa matematyka-geografia-język angielski: geografia,
- klasa j. polski-matematyka-historia: historia.
Wymagane dokumenty, jakie należy złożyć w sekretariacie szkoły:
* podanie (druk do pobrania w sekretariacie szkoły lub
tutaj),
* świadectwo ukończenia gimnazjum (po ukończeniu szkoły)
* zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego (po ukończeniu szkoły)
* kartę zdrowia i szczepień (po ukończeniu szkoły)
* zaświadczenia o osiągnięciach olimpijskich, konkursowych i sportowych
* 2 fotografie
Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły, osobiście lub telefonicznie (nr 0-41 352-13-01).