Nawigacja
e-dziennik Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2014-06-13: Finał programu "Solidarna Szkoła"
Sukcesy13 czerwca w Gdańsku odbył się finał programu "Solidarna Szkoła", w którym ponad 100 szkół z całej Polski realizowało różnorodne działania nawiązujące do ideałów Solidarności.
Zespoły z 14 najaktywniejszych szkół spotkały się w historycznej Sali BHP, aby przedstawić najciekawsze wydarzenia szkolnych projektów i porozmawiać o swoich doświadczeniach z ekspertami. Wśród 14 wybranych szkół w Polsce znalazła się nasza szkoła, którą reprezentowało 5 uczniów: Agata Garnek, Barbara Grzybek, Konrad Nowak Szczepan Serwa, Zuzanna Żelazna oraz opiekunowie: Barbara Litwiniuk, Roman Litwiniuk.
Przy stolikach eksperckich w grupach ośmioosobowych uczniowie rozmawiali kolejno o działalności społecznej, o ruchu Solidarności, o pożytkach płynących z zainteresowania historią oraz przygotowaniu wystawy i fotografii. Podczas spotkania z Janiną Ochojską i Alicją Pacewicz uczniowie zastanawiali się, jak zaangażowanie w szkolne projekty pomoże im stać się liderami społeczności lokalnej. Dyskusje na tematy społeczne toczyły się przy stoliku z Pawłem Buczyńskim i Aleksandrą Sadowską, działaczami społecznymi. Uczniowie mogli sprawdzić się w roli dziennikarzy zadając pytania świadkom historii, Bogdanowi Lisowi i Bożenie Rybickiej-Grzywaczewskiej, uczestnikom sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Dodatkowo uczniowie spotkali ludzi, którzy w ich wieku angażowali się w działalność opozycyjną i społeczną. O tym, jak młodzież włączyła się w walkę o wolność przypomni Małgorzata Gorczewska. Uczniowie rozmawiali również o tym, jak robić projekty (w szkole i w późniejszej pracy zawodowej) wykorzystując różnorodne środki i metody pracy. O fotoreportażu, którym można pokazać ważne problemy społeczne porozmawiali z fotografami.
Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat „Solidarnej Szkoły” i w nagrodę wraz ze szkołą z Góry zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach animacji filmowej „Szkoły Przyszłości”.
Dwie szkoły z Polski - my i nasi rówieśnicy z Góry (Zespół Szkół im. Gen. S. Kaliskiego – woj. dolnośląskie) zostali laureatami programu „Solidarna Szkoła” i w nagrodę uczestniczyli w warsztatach „Szkoły Przyszłości” w dniach 14-18 czerwca zorganizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności.
Program był wypełniony „do granic możliwości”. Uczniowie zwiedzali bardzo interesującą wystawę historyczną „Drogi do wolności”. Wystawa interaktywna pokazuje życie codzienne i polityczne lat 70 i 80. Częścią ekspozycji jest np. sklep spożywczy z czasów PRL-u, cela więzienna – można do niej wejść, położyć się na pryczy…, uczniowie mogli przebrać się za „ZOMO-wca”, mnóstwo zdjęć , nagrań, filmów. Forma zwiedzania dla naszych uczestników bardzo ciekawa - bez przewodnika - każdy przy wejściu dostał karteczkę z różnymi poleceniami i pytaniami, aby na nie odpowiedzieć musiał dokładnie zaznajomić się z wystawą. Główną częścią „Szkoły Przyszłości” były warsztaty animacji filmowej. Uczniowie pod okiem profesjonalistów z dostępem do nowoczesnego sprzętu do tego przeznaczonego tworzyli film animowany. Musieli wymyślić fabułę, postacie na temat solidarności w ogólnym znaczeniu. Wszyscy się bardzo zaangażowali, codziennie od godz.10 do 18 w pocie czoła pracowali. Powstał film zatytułowany „Sąsiedzi”, który został zaprezentowany na uroczystym pokazie w Instytucie Sztuki w obecności krytyków filmowych. Film był pełnym sukcesem, został wysoko oceniony a nasi uczniowie poczuli się artystami.
Film zostanie wkrótce opublikowany w Internecie i na stronie naszej szkoły.
Uczniowie mieli okazję również zwiedzić Gdańsk, Sopot, Władysławowo, a niektórzy nawet odważyli wykąpać się w zimnym Bałtyku.
Relacja: Barbara Litwiniuk [fotoreportaż]

Admin dnia 14.06.2014 Drukuj
Imieniny obchodzą
Franciszka, Dominik, Katarzyna, Brunon
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2021 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.102s
Content