2012-06-11: II Dzień Korczakowski
Dodane przez Admin dnia 12.06.2012 17:47:00
W tym roku mija 70. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w Treblince, a także 100. rocznica utworzenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.
Dlatego Sejm ustanowił rok 2012 rokiem Janusza Korczaka. Przez cały rok różne instytucje kulturalne organizują konferencje, wydarzenia kulturalne i spotkania historyczne poświęcone postaci oraz osiągnięciom tego wielkiego pedagoga.
W naszej szkole w kwietniu został zorganizowany Pierwszy Dzień Korczakowski, w którym licznie uczestniczyliśmy. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego również aktywnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach zorganizowanych z tej okazji.
Treść rozszerzona
Został ogłoszony konkurs fotograficzny „Dziecko w obiektywie”. Jury wybrało najlepsze fotografie, których autorów uhonorowano nagrodami i dyplomami:
I miejsce Sylwia Kwiecień IIc
II miejsce ex aequo Daria Pasteczka IIb i Patrycja Wojas IIb
III miejsce Kinga Stępień Ib
Wyróżnienia:
1. Kamila Marciszewska Ib
2. Katarzyna Siwiec IIc
3. Małgorzata Zbojak Ic
4. Marta Wąs Id

Rok Janusza Korczaka jest rokiem praw dziecka i dlatego 11 czerwca został zorganizowany II Dzień Korczakowski poświęcony prawom dziecka, które są często łamane i zapominane.
Przykłady krzywdzenia dzieci przez dorosłych zostały przedstawione w scenkach w wykonaniu kl.IIc. Mieliśmy też okazję obejrzeć prezentacje i filmy na ten temat. Grupa dziewczyn z kl.IIe i Ib przy wtórze gitary (Adrian Magnes Ib) zaśpiewały kilka wzruszających piosenek. Techniczną obsługę zapewnili nam uczniowie z kl.Ia (Jakub Gącik i Kamil Koziara). Na koniec klasa Ic zaprosiła wszystkich do Hacjendy na poczęstunek „Smaki dzieciństwa”. Każdy znalazł coś dla siebie smakowitego, co kojarzyło mu się z beztroskim dzieciństwem – świeżo upieczone naleśniki z dżemem, ciasta z owocami, słodkie ciasteczka, sałatka owocowa…i wiele innych smakołyków.
Myślą przewodnią całej imprezy były słowa Janusza Korczaka: „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…”
(relacja: Barbara Litwiniuk) [fotoreportaż]