2019-10-02: Szkolna stacja meteorologiczna rozpoczęła pomiary
Dodane przez Admin dnia 02.10.2019 14:23:00
Rozpoczęliśmy okres regularnych obserwacji pogody !
Z początkiem października b. r. rozpoczęliśmy w naszej szkole prowadzenie regularnych pomiarów meteorologicznych. Manualna stacja meteorologiczna, obsługiwana przez uczniów naszej szkoły, rozpoczęła swoją działalność.
Treść rozszerzona
Rozpoczęliśmy okres regularnych obserwacji pogody !
Z początkiem października b. r. rozpoczęliśmy w naszej szkole prowadzenie regularnych pomiarów meteorologicznych. Manualna stacja meteorologiczna, obsługiwana przez uczniów naszej szkoły, rozpoczęła swoją działalność.
Pod koniec września, został zainstalowany na terenie ogródka meteorologicznego, usytuowanego obok boiska „Orlik”, nowy sprzęt meteorologiczny. Urządzenia zakupiono dzięki dofinansowaniu naszego liceum przez Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej, w ramach unijnego programu doposażania pracowni przyrodniczych w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Pracowania geografii zyskała tym samym sprzęt meteorologiczny do prowadzenia manualnych pomiarów najważniejszych elementów pogody.
Obsługa sprzętu wymagała początkowego przeszkolenia, ale już po kilku pierwszych pomiarach, „świeżo upieczeni” obserwatorzy znakomicie poradzili sobie z odczytami, nastawieniami, pomiarami oraz wizualnymi ocenami - bo tak przecież analizujemy chociażby aktualny stan zachmurzenia.
Wyposażenie ogródka stanowią:
- klatka meteorologiczna z umieszczonym w jej wnętrzu na wysokości 2 m nad poziomem gruntu termohigrografem (będzie nam służył do pomiarów temperatury powietrza i jego wilgotności, zgodnie z normami międzynarodowej służby meteorologicznej na tej właśnie wysokości),
- szklany termometr przygruntowy, do pomiaru minimalnej temperatury powietrza na wysokości 5 cm nad gruntem,
- deszczomierz Hellmanna, do odczytu dobowej wysokości opadu w milimetrach,
- wiatromierz, do oceny prędkości i kierunku wiatru,
- barograf, dzięki któremu będziemy oceniać wartości ciśnienia atmosferycznego i jego zmiany.
Pomiary instrumentalne zostały wzbogacone o wizualną ocenę stopnia zachmurzenia oraz ewentualnego wystąpienia zjawisk atmosferycznych i osadów, takich jak np. mgła, rosa, gołoledź itp.
Pierwsze obserwacje meteorologiczne poczynili: Kamil Buras, Anna Cieślik, Wiktoria Drobisz, Michał Erbel, Adam Garbaś, Mateusz Guzik, Jakub Kocerba, Daniel Pawełek, Eryk Piorunowicz i Paweł Waszkiewicz.
Ogródek został wyposażony w fachowy sprzęt, jaki stosowany jest i był w polskiej służbie meteorologicznej (na stacjach i posterunkach meteo). Zastąpi on automatyczną stację, która również przez kilkanaście lat funkcjonowała na terenie liceum, a z przyczyn technicznych zaprzestała na pewien czas gromadzenia danych.
Najważniejszym jednak celem organizacji przyszkolnego ogródka meteo będzie zachęcenie uczniów, szczególnie pasjonatów zagadnień meteorologii, do pogłębiania swojej wiedzy geograficznej, umożliwienie przeprowadzania bezpośrednich badań środowiska przyrodniczego najbliższego otoczenia.
Relacja i fotografie: Łukasz Łuszczyński