Nawigacja
e-dziennik Harmonogram Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Dokumenty szkolne Dyżury nauczycieli Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Rada Rodziców Ubezpieczenie Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości Deklaracja dostępności
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Doradztwo zawodowe Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2018-11-09: Szkolne obchody 100-lecia Niepodległości
Odzyskanie niepodległości przez Polskę to wyjątkowa rocznica. Jest to wspaniała okazja do poznania historii i tradycji narodowych oraz wzmocnienia tożsamości narodowej. W dniu 09.11.2018 w naszym Liceum odbyły się obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan dyrektor Włodzimierz Kruszyński oficjalnie rozpoczął uroczystość przemówieniem, w którym zwrócił uwagę na ważność tej rocznicy dla wszystkich Polaków, a szczególności młodzieży, na której spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych i krzewienia idei patriotyzmu.

Nasza szkoła włączyła się do ogólnonarodowej formy uczczenia tej rocznicy o nazwie „Rekord dla Niepodległej” poprzez uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Punktualnie o 11.11 cała szkoła pod batutą Chóru, przygotowanego przez Panią Beatę Niebylicką, uroczyście odśpiewała hymn państwowy. Następnie rozpoczął się program artystyczny pt. „Gdy wolności nadszedł czas…” przygotowany przez polonistki: Agnieszkę Buczak i Agnieszkę Sambór. Była ta artystyczna synteza teatru, muzyki, śpiewu, recytacji, pantomimy i multimediów. Wspaniały taniec pantomimiczny, będący metaforą rozbiorów Polski odegrali uczniowie: Aleksandra Kuc, kl. IIb, Gabriela Sendek, kl. Ib, Wiktoria Wojas, kl. IIIc, Jakub Beruś, kl. Ia, Robert Bieńkuński, kl. Ia, Jakub Widłak, kl. Ia. Narrator, wokaliści i recytatorzy ukazali w przejmujący sposób tragedię naszego narodu, marzenia o wolności i radosny czas odzyskania niepodległości. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne: I, II, III rozbiór Polski, powstania i postać Józefa Piłsudskiego. W rolę narratora wcielił się Patryk Bienias z klasy IIb. Wspaniałe recytacje w wykonaniu: Karoliny Bałagi z kl. Ic, Joanny Beruś z kl. Ic, Małgorzaty Szwajcy z kl. IIb, Miłosza Krawczyka z kl. IIb, Klaudii Wrzesień z kl. IIIa i Wiktorii Wojas z kl. IIIc oczarowały i wzruszyły publiczność. Scenki teatralne, pierwszą pt. „Pożegnanie powstańca” odegrali Marcelina Kura i Tomasz Chabinka z kl. IIb i drugą pt. „List ojca do córki” – Gabriela Leśniak z kl. IIIc i Daniel Szczurek z kl. Ia. Pokazały one osobiste tragedie żołnierzy, którzy w imię walki o wolność poświęcili swoje szczęście osobiste, a ich rodziny utraciły mężów i ojców. Nostalgiczne pieśni patriotyczne przywodzące na myśl walkę, cierpienie, śmierć i bitewny kurz odśpiewały: Emilia Kozioł z kl. Ia, Nikola Wróbel z kl. Ia, Aleksandra Radosz z kl. IIa, Gabriela Leśniak z kl. IIIc. W programie nie zabrakło także współczesnych akcentów muzycznych i prezentacji multimedialnych. Piosenka „Niepodległa - Niepokorna” byłą swoistym podsumowaniem, klamrą - łączącą pokolenia Polaków.
O oprawę muzyczną, multimedia i sprzęt zadbali Patryk Kociński z kl. IIIa oraz Dominik Kociński i Dominik Kieljan z kl. IIa.
Scenografię wykonały uczennice klasy IIIa: Anna Książek, Anna Malczyk, Andżelika Marzec, Patrycja Mucha, Anna Nocoń wraz z profesorkami: Agnieszką Buczak, Agnieszką Sambór i Magdaleną Bucką.
Relacja: Agnieszka Buczak
Fotografie: Andrzej Kocerba

Admin dnia 10.11.2018 Drukuj
Imieniny obchodzą
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2021 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.098s
Content