Nawigacja
Klauzula informacyjna Sprawozdanie finansowe Szukaj Sukcesy Historia Patronka Dyrektorzy Kadra Samorząd Uczniowie Absolwenci - album Absolwenci - lista Księga gości
Nowiny archiwalne Sukcesy archiwalne Biblioteka Hades Comenius Erasmus+ Pobierz Linki Nowiny Galeria Kontakt Archiwum www Notka licencyjna
English Deutsch Français Italiano Suomi Türk
2011-05-19: Dzień z Prezydencją
WydarzeniaW ramach projektu "Aktywni, kreatywni - młodzież na rzecz polskiej Prezydencji" realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej odbył się w naszej szkole "Dzień z Prezydencją". Projekt skierowany jest do uczniów działających w Szkolnych Klubach Europejskich, którzy wraz z nauczycielem - opiekunem mieli zaplanować i zorganizować "pomysłowy, atrakcyjny, nagłośniony i zapamiętany 'Dzień z Prezydencją'". Mieliśmy wielu gości, a w programie znalazły się prezentacje multimedialne, tańce, poezja, poczęstunek "Smaki Europy" i wystawa plakatów biorących udział w konkursie.
W sali teatralnej Młodzieżowego Klubu "Hades" gościliśmy pana Marka Krupę - sekretarza Powiatu Kazimierskiego, panie Monikę Szwajcowską i Ewelinę Ptak ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, pana Marka Materka - przedstawiciela Biura Parlamentarnego europoseł Róży Thun i pana Pawła Garbuzika - przedstawiciela Biura Parlamentarnego europosła Czesława Siekierskiego. Na widowni zasiedli również nauczyciele i młodzież naszego liceum.
"Dzień" oficjalnie rozpoczął dyrektor Włodzimierz Kruszyński, witając gości i wszystkich widzów. Następnie mikrofon przejęli prowadzący - Nikandra Pyła i Marcin Magier (1c). Na początku wręczono nagrody laureatom konkursu na plakat promujący polską prezydencję w UE. Jury najwyżej oceniło plakat Katarzyny Siwiec, a kolejne miejsca zajęły Klaudia Pikulska i Monika Tetela. Wyróżniono także plakat Agnieszki Kościółek (wszystkie laureatki z 1c).
Następnie Patrycja Gałka i Patrycja Nowak (obie z 2c) wykonały taniec ukraiński, co było nawiązaniem do polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Prezentację multimedialną na temat słowa "prezydencja" przedstawili Damian Włusek i Jakub Sitko (1c), a po nich na scenę wkroczyła poezja - Agnieszka Gruszka (2c) wyrecytowała wiersz Czesława Miłosza "Pod koniec dwudziestego wieku".
O instytucji Rady Unii Europejskiej opowiedzieli Adrian Sterna i Mateusz Grzesik (1c), zaś wiersze "Wiara", "Nadzieja", "Miłość" przedstawiły Nikandra Pyła, Ewa Szczygieł i Agnieszka Kościółek (1c).
Unijny budżet to zawsze istotny temat. Do piosenki zespołu Abba pt. "Money, money, money" zatańczyły Patrycja Gałka i Patrycja Nowak, a towarzyszył im Marcin Magier.
Główne zadania prezydencji przedstawili Sebastian Luty i Dawid Ściupidro (1c), a wiersz "Europa" Cz. Miłosza wyrecytowała Agnieszka Gruszka.
W kolejnej prezentacji cele i priorytety, jakie Polska stawia sobie obejmując prezydencję Unii Europejskiej zaprezentowały Ewa Szczygieł i Nikoletta Milewska (1c).
Na hadesowej scenie grupa dziewcząt z klasy 1c: Magdalena Jamrozy, Judyta Kargul, Kamila Maj, Nikoletta Milewska, Aleksandra Ondyczy, Anna Pietras, Klaudia Pikulska, Monika Pragnąca i Marzena Szwajca zaprezentowały taniec "Europa Dance".
Po występie tanecznym odtworzony został film - przesłanie europoseł Róży Thun, w którym podkreśliła wagę polskiej prezydencji i zachęciła młodzież do aktywnego i kreatywnego włączania się do wielu inicjatyw i projektów jakie będą wdrażane w tym czasie.
Na tym zakończyła się część "sceniczna" "Dnia z Prezydencją", ale nie był to koniec atrakcji. Widzowie zostali zaproszeni do kawiarenki "Hacjenda", gdzie czekały przygotowane smakowite potrawy, związane tematycznie z różnymi krajami europejskimi. Wszystkie dania szybko znikały, a goście potwierdzali poprawność wykonania poszczególnych specjałów.
Przy tej okazji nie obyło się bez wspomnień i anegdot z okresu początków działalności Klubu Europejskiego w naszej szkole. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchali opowieści o zabytkowym motocyklu pana Marka Krupy, który wykorzystany został w paradzie Schumana. Wdzięcznym tematem była też słynna piłka, która praktycznie od zawsze jest znakiem rozpoznawczym Klubu Europejskiego przy naszym liceum.
Młodzież biorąca aktywny udział w organizacji imprezy otrzymała upominki i gadżety ufundowane przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz książki o tematyce unijnej, ufundowane przez Różę Thun.
Koordynacją projektu zajęli się członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego: Aleksandra Kiereś, Agnieszka Kościółek, Marcin Magier, Judyta Kargul, Nikandra Pyła, Marta Mucha (1c) oraz Patrycja Nowak, Agnieszka Gruszka, Kamil Kiereś i Krzysztof Placek (2c). Opiekę sprawowała Barbara Litwiniuk - opiekun Klubu Europejskiego.
Nagłośnienie imprezy zapewnili Kamil Sodo, Łukasz Przechera i Błażej Cisak (2a) pod opieką Andrzeja Kocerby.
[fotoreportaż, film]

Admin dnia 19.05.2011 Drukuj
Imieniny obchodzą
Alina, Justyn, Justyna, Aneta, Benon
Szkoła w mediach
Z naszej galerii...
©2003-2019 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej | Serwis prowadzi Andrzej Kocerba

Wygenerowano w 0.106s
Content